تورهای داخلی

تور گردشگری یزد

شهر یزد یکی از شهرهای مرکزی و تاریخی و کویری جذاب در ایران که به شهر باد گیرها، عروس کویر و شهر دوچرخه ها معروف می باشد، این شهر تاریخی از قدیمی‌ ترین شهرهای روی زمین و از اولین شهرهای خشتی تاریخی ایران و دومین شهر تاریخی جهان که دارای بافت تاریخی و سنتی می باشد، این شهر از هر طرف توسط کویرها احاطه شده است، ویرانه ‌های باستانی، مناظر زیبا از پشت بام ورستوران‌ های سنتی با منظره خاص و مکان‌های دیدنی و ساختمان های خشتی که در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، در ادامه آس چارتر به معرفی جاهای دیدنی یزد می پردازد تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

جاذبه های دیدنی در شهر یزد,جاذبه های گردشگری یزد,جاهای دیدنی یزد

جاهای دیدنی یزد

در ادامه جاذبه های دیدنی این شهر کهن و تاریخی را بررسی می کنیم و اطلاعاتی از آنها را در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید در سفر به یزد به راحتی از این جاذبه ها دیدن نمایید.

مسجد جامع یزد

یکی از بناهای تاریخی و با ارزش در شهر یزد که از شاهکارهای معماری ایرانی است، مسجد جامع یزد می باشد، این مسجد از محبوب ترین مقاصد گردشگری یزد محسوب می شود، مسجد جامع یزد حدود 900 سال قدمت دارد و در دوره‌های تاریخی گوناگون بنای این مسجد شکل گرفته است، مسجد جامع یزد از زیباترین مساجد تاریخی در ایران که دارای معماری دیدنی و تزیینات باشکوهی می باشد، مسجد جامع یزد حدود ۹۸۰۰ متر مربع مساحت و هفت ورودی دارد، مسجد جامع همچنین دارای گنبد بی نظیر و سردر بلند و کاشی‌ ها و کتیبه‌ های جذابی می باشد. مسجد جامع یزد از سال ۱۳۱۴ در فهرست میراث ملی ایران قرار گرفته است.

آدرس مسجد جامع: یزد، خیابان امام خمینی، خیابان مسجد جامع

میدان ساعت یزد

میدان ساعت از دیگر بناهای تاریخی و از قدیمی‌ ترین برج‌ های ساعت در ایران و جهان می باشد، قدمت این برج به دوره قاجاریه باز می گردد، میدان ساعت از جاهای دیدنی یزد و جاذبه های دیدنی و ارزشمند ایران که به میدان وقت ‌الساعت نیز معروف می باشد، میدان ساعت یک ساختمانی خشتی و به شکل مکعب مستطیل و دارای تزئینات آجری و کاشی ‌کاری‌های منقوش به خطوط آیات، طاق، قوس‌ها و… می باشد، این میدان در تاریخ ۱۳۷۸، با شماره ۲۶۵۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس میدان ساعت: یزد، خیابان امام خمینی

میدان امیر چخماق یزد

یکی از معروف ‌ترین میدان های یزد میدان امیر چخماق می باشد، قدمت میدان امیر چخماق به قرن نهم هجری دوره تیموری باز می گردد، که توسط امیر جلال ‌الدین چخماق، از سرداران شاهرخ تیموری ساخته شد. این میدان از جاذبه های گردشگری یزد و از تاریخی ترین میدان های کشور محسوب می شود، این میدان در اطراف خود جاذبه های دیدنی بیشمار و معروفی نظیر بازار، تکیه، مسجد و و آب ‌انبار امیر چخماق، قناد خانه، بازار، خانقاه، كاروانسرا، حمام، چاه آب سرد و… در اطراف این میدان قرار گرفته است، میدان امیر چخماق یا امیر چقماق در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است،

گردشگری یزد,جاذبه های دیدنی در شهر یزد,جاذبه های گردشگری یزد

آب انبار شش بادگیر

شهر یزد حدود ۷۵ آب انبار دارد که یکی از معروف ترین و بزرگترین آب انبارهای یزد، آب انبار شش بادگیر می باشد که قدمت آن به دوره قاجار 180 سال پیش باز می گردد، آب انبار شش بادگیر حدود ۲۰۰۰ متر مکعب حجم دارد، آب انبار شش بادگیر دارای 6 بادگیر که ۳ بادگیر آن قدیمی و ۳ بادگیر دیگر آن تازه ساز می باشد، این آب انبار یک مخزن دو خروجی دارد که از یکی برای زرتشتیان و دیگری برای مسلمانان مورد استفاده قرار می گرفته است.

آدرس آب انبار 6 بادگیر: یزد، میدان شهید بهشتی، خیابان دهم فروردین

قنات زارچ

از دیگر جاذبه های دیدنی در شهر یزد که طولانی ‌ترین قنات دنیا بشمار می رود و بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و به ‌پیش از اسلام باز می گردد،  قنات زارچ حدود ۱۰۰ کیلومتر طول دارد، که از روستای فهرج آغاز و پس از عبور از چندین روستا و محلات مختلف شهر یزد به زارچ می رسد. قنات زارچ به شکل مربع و در مسیر قنات زارچ  بیش از ۲.۱۱۵ حلقه چاه قرار دارد. قنات زارچ دارای سه شاخه بنام های شاخه‌‌ ابراهیم خویدكی و شیرین و شاخه شور می باشد؛ که آن دو شاخه اول خشک شده اند و فقط شاخه شور مورد استفاده قرار می گیرد که حدود 71 متر طول دارد، میزان آبدهی شاخه شور حدود ۶۰ لیتر در ثانیه می باشد، قنات زارچ  همچنین از زیر مسجد تاریخی شهر یزد عبور می کند که می توان گفت این مسجد بعد از ورود اسلام به ایران در مسیر این قنات ساخته شد. قنات تاریخی زارچ در تیرماه ۱۳۸۴ ثبت ملی شد.

آدرس قنات زارچ: یزد، خیابان سید گلسرخ، محله کوشک نو

جاذبه های دیدنی در شهر یزد,جاذبه های گردشگری یزد,جاهای دیدنی یزد

باغ و عمارت ناجی

از جاذبه های دیدنی در شهر یزد از باغ های معروف آن که قدمت آن به دوره قاجار بار می گردد، باغ و عمارت ناجی می باشد، این عمارت با شکوه در گذشته متعلق به خانواده ناجی بوده و در وسط باغ قرار گرفته و این عمارت دارای بادگیر و ۲ اتاق و قسمت‌های مختلف دیگری می باشد.

آدرس عمارت ناجی: یزد، بلوار شهید حسن دشتی در مسیر قنات نجف آباد

خانه تاریخی ملک‌ التجار

خانه تاریخی ملک‌ التجار از تاریخی ترین خانه های قدیمی در یزد که حدود ۱۲۰ سال قدما آن است و متعلق به یکی از تجار مجرب یزد حاج علی اکبر شیرازی می باشد. این خانه تاریخی محل سکونت وی و 4 نسل بعد از وی بوده است، خانه تاریخی ملک‌ التجار دارای معماری بی نظیر و جذابی می باشد و دارای چندین اتاق با رنگ آمیزی های منحصربفردی می باشد. جالب است بدانید امروزه به یکی از هتل های خشتی جهان تبئیل شده و در خدمت گردشگران قرار گرفته است.

آدرس خانه تاریخی ملک‌ التجار: یزد، خیابان قیام، داخل بازار پنجه علی

جاذبه های دیدنی در شهر یزد,جاذبه های گردشگری یزد,جاهای دیدنی یزد

باغ دولت ‌آباد یزد

یکی از زیباترین باغ ‌های ایرانی در شهر تاریخی یزد که از جاذبه های دیدنی در این شهر باغ دولت ‌آباد می باشد، باغ دولت آباد یزد در مرکز شهر یزد قرار گرفته و قدمت آن به دوره افشاریه و زندیه می باشد، باغ دولت ‌آباد دارالی معماری باشکوهی و بخش های مختلفی نظیر: یک هشتی نسبتا بزرگ، فضای سبز، درختان میوه و گل‌های بسیار زیبا، سردر، ساختمان هشتی و باد گیر، عمارت بهشت آیین و تالار آیینه، عمارت تهرانی، آب ‌انبار و باغ ناصر می باشد. باع دولت آباد دارای بادگیرهایی می باشد که لقب بلندترین بادگیرهای جهان را به خود اختصاص داده است.

آدرس باغ دولت آباد: یزد، خیابان شهید رجایی، کوچه فردوسی

موزه آیینه و روشنایی یزد

از دیگر دیدنی های جذاب در شهر یزد موزه آیینه و روشنایی می باشد که این موزه تنها موزه تخصصی در رابطه با موضوع نور در کشورمان ایران بشمار می رود، موزه آیینه و روشنایی در سال ۱۳۷۷ خورشیدی افتتاح گردیده است و کوشکی نیز در میان این باغ قرار دارد که مربوط به دوران پهلوی می باشد. در موزه آیینه و روشنایی اشیاء تاریهی با ارزشی نظیر انواع پیه ‌سوز، شمع ‌سوز، نفت ‌سوز و اشیای برقی و اشیای دیگری از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز نگه داری می شود.

آدرس موزه آیینه و روشنایی: یزد، خیابان آیت ‌الله کاشانی، روبه ‌روی پارک هفت تیر

جاذبه های دیدنی در شهر یزد,جاذبه های گردشگری یزد,جاهای دیدنی یزد

حمام خان یزد

حمام خان یزد از جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر یزد که به دستور حاکم وقت یزد در سال ۱۲۱۲ هجری قمری ساخته شد. این حمام در گذشته بیشتر مورد استفاده بزرگان و حاکمان شهر قرار داشته به همین دلیل به حمام خان معروف شده است، جالب است بدانید در گذشته این حمام همچنین محلی برای گذراندن اوقات فراقت، گفتگو، رفع خستگی، جمع شدن دوستان و حل و فصل مسائل زندگی نیز بوده، و در گذشته نقش مهمی داشته، این حمام تاریخی امروزه به یک رستوران و چایخانه سنتی تبدیل شده است که گردشگران بسیار زیادی از آن استقبال می کنند.

آدرس حمام خان: یزد، خیابان قیام، میدان خان، جنب مسجد ملا اسماعیل

بازارخان یزد

بازارخان یزد از دیگر بناهای دیدنی و تاریخی در شهر یزد که به عنوان طولانی ‌ترین و عریض ‌ترین بازار یزد بشمار می رود، قدمت این بازار تاریخی به زمان ناصرالدین شاه برمی‌ گردد، این بازار نیز یکی از بناهای تاریخی و جزود مجموعه امیرچخماق می باشد، این بازار شامل دو بخش شمالی جنوبی و شرقی غربی تشکیل شده و حدود ۱۸۰ متر طول دارد و دارای ۵۳ باب مغازه و ۱۰۰ حجره  می باشد. بازار تاریخی خان یزد در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲، با شماره ثبت ۸۵۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس بازار خان: یزد، خیابان امام خمینی، خیابان قائم، بازار خان یزد

جاذبه های دیدنی در شهر یزد,جاذبه های گردشگری یزد,جاهای دیدنی یزد

بهترین فصل سفر به یزد        

برای سفر به شهر کویری یزد بهترین زمان برای سفر فصل پاییز و ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت‌ ماه می باشد، زیرا در فصل های بهار و تابستان آب و هوای یزد بسیار گرم و خشک می باشد به همین دلیل بهترین زمان سفر فصل پاییز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا